Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpříjemněte si večer pohledem na mihotavý plamínek vlastnoručně vyrobené gelové svíčky.

Výroba gelové svíčky není složitá. Budete potřebovat: svíčkový gel (nejlépe bezbarvý, který můžete dle vlastního vkusu dobarvovat), knot s plíškem na konci, rozpustné barvy do gelů (pokud chcete dobarvovat gel), skleničku, kastrůlek s vodou, menší kastrůlek, v kterém budete gel rozpouštět, osvědčila se mi plechovka od piva s ustřiženým otvorem a vytvarovanou nálevkou (viz. níže), špejli na míchání gelu, ozdoby do svíčky např. mušličky, skleněné kuličky, koření...Náklady na výrobu nejsou nějak závratné. 0,5 kg svíčkového gelu koupíte za cca 80 kč, z tohoto množství jde vyrobit zhruba 6 svíček (podle velikosti). Knot stojí cca 2 kč a sklenička stojí cca 16 kč. V obchodním domě IKEA můžete např. koupit sadu 4 skleniček za 29 kč. Rozpustná barva do gelů a vosků stojí cca 15 kč. Celkové náklady na 1 svíčkou jsou tedy cca 33 kč. Vše lze koupit v lépe zásobených výtvarných potřebách, dva obchůdky jsou také uvedeny v odkazech.

Postup:

Do kastrůlku s vodou vložíme plechovku s gelem, do kterého můžeme přidat trošku barvy do gelů a vosků (opravdu jen trochu, hodně barví) a gel necháme rozpustit až je tekoucí.  Dejte pozor, ať Vám nepřijde voda do gelu. Mezitím si kovový plíšek knotu namočený do gelu přilepíme ke dnu skleničky. Přídáme různé dekorace. Trochu rozpuštěného gelu opatrně vlijeme do sklenky a necháme zatuhnout. Poté dolijeme zbytek gelu. Svíčku můžeme vytvořit z různě barevných gelů. Vždy však počkejte až předešlá vrstva gelu ztuhne, aby nedošlo ke smíchání. Pokud chcete použít širší skleničku, dejte do ní 2 knoty.

TIP 1: níže znázorněná svíčka s kočkou a kostkami hnědého gelu ve světle hnědém gelu je tvořena následovně: nejdříve jsem do skleničky nalila trochu tmavě hnědého obarveného gelu, nechala zaschnout, pohodlně vyloupla ze skleničky a nakrájela na kostičky. Pak jsem pár kostiček dala na dno, zalila světle hnědým gelem a nechala zaschnout, poté jsem znovu přidala kostky a zalila úplně gelem.

TIP 2: skleničky můžete také pomalovat konturami a barvami na sklo. Záleží jen na fantazii. 

A teď už stačí jen svíčky vyzkoušet...

Potřeby k výrobě svíček                              Plechovky s gelem ve vodní lázni

Obrazek      Obrazek

                         

                           Vytvořené svíčky pomalované konturou na sklo

Obrazek

Obrazek

Vytvořené svíčky s ozdobami uvnitř

Obrazek